MY Dekorasyon

PARKE

Kimileri için yaşam alanlarında dekorasyonun vazgeçilmezi olan parkeler, kimileri içinse dayanıklılık ve maliyet gibi noktalara göre değerlendirilen bir dekorasyon unsuru olmaya devam ediyor. Bugün hem dayanıklılık ve maliyet üzerinden değerlendirmek hem de evinizin ya da ofisiniz için en uygun parke modellerini seçmek üzere çeşitli öneriler sunacağız.

Parke Dünyasına Yakından Bakış

Parke, neredeyse her evin misafiri olmayı başarabilmiş, yer döşemesinde kullanılan, şık ve sağlam bir zemin kaplama ürünüdür. Ahşap ya da ahşap benzeri malzemelerle hazırlanan parkeler, günümüzde sağlamlık, aşınmazlık, leke tutmama ya da su geçirmeme gibi farklı kriterler üzerinden değerlendirmelere tabi tutuluyor. Bilinen en dayanıklı ancak bakımı da bir o kadar zor olan parke tiplerinden olan masif parkeler, uygulanmadan önce 20x60x300 mm boyutlarda kesilerek tutkal ile zemine yapıştırılarak hazırlanır. Kalından inceye sıralanan, farklı kalınlıklardaki zımparalar ile yüzey tesviye edildikten sonra da cilalama işlemine geçilir ve masif parkeler hazır hale gelir. Her ne kadar oldukça şık görünse de masif parkeler, nitelikli iş gücü gerektirdiği için daha maliyetlidir. Diğer yandan uzun yıllar boyunca kullanılabilir; aşınma ya da zarar görme gibi durumlarda zımpara ve cila yardımıyla ilk günkü görünümlerine kavuşturulabilirler. Daha düşük bütçelerle yaşam alanlarında şık bir görünüm elde etmek isteyenler için harika çözümler sunan laminant parkeler, gerek uygulamadaki kolaylıkları gerekse de uygun fiyatlarıyla birçok iş yeri ve ev için en sık tercih edilen çözümlerden biridir. Matbaada istenilen renk ve desende basılmış kağıtlara reçine emdirilmesiyle elde edilen laminant parkelerin uygulaması son derece hızlı ve pratiktir. Ağırlıklı olarak ağaç malzemelerden oluşan laminant parkeler, dikkatli kullanıldıkları sürece ömürleri uzundur. Temizlenmeleri de oldukça kolaydır.Günümüzde artık laminant parke modelleri arasında da dayanıklılık anlamında üst seviyelere ulaşabilmiş ürünler çoğalıyor. Bu anlamda güncel bir örneğe ihtiyaç duyarsanız sizi AGT’nin Concept 10 mm serisi ile tanıştıralım. Lekelerden etkilenmeyen, kolay temizlenebilen, sıcağa duyarlı ve aşınmayan yapısının yanı sıra zengin desenleri ve kolay uygulanabilir kilit sistemiyle parke teknolojilerine yepyeni bir soluk getiren bu tasarım, laminant parke modellerine olan ön yargılarınızı yıkmaya hazır.

Dekorasyonda Parkenin Etkisi Nedir?

Şimdi gelelim işin eğlenceli kısmına, yani dekorasyona. Parke seçiminize büyük oranda etki edecek noktalardan biri, parkenin yaşam alanlarınızda yaratacağı genel görünümdür. Farklı doku ve renkteki parkeler, yaşam alanlarında farklı görünümler sunmanıza yardımcı olur. Ayrıca parkeleri kullanacağınız mekanların büyüklükleri, ışık alma kapasiteleri ve kullanım sıklıkları gibi farklı etkenlere bağlı kalındığında, dekorasyona yardımcı birer unsur olarak da kullanılabilirler. Bu etkenleri göz ardı ettiğiniz takdirde ise yanlış tercihlerde bulunabilir ve mevcut alanınızın görünümünü negatif yönde etkileyebilirsiniz. Böyle bir durum yaşamamak için aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsiniz:

• Küçük ve dar alanlar için mutlaka açık renkte parke modellerinden yararlanın. Şayet çabuk kirlenebilen ya da işlek bir mekana sahipseniz yine çok koyu tonlara kaçmadan, ara tonlarda ve yoğun dokuya sahip ahşapları tercih edebilirsiniz.

• Parke seçiminizden önce mutlaka oluşturmak istediğiniz mekanın tonlarını zihninizde canlandırın. Kullanacağınız mobilya, perde ve aksesuarlardan ilham alın. Hepsini bir bütün olarak düşünmeye gayret edin.

• Yoğun olarak kullanılan alanlarda, kalın yapıdaki parkeleri tercih edin. Parke kalınlıklarında ideal değer 8 mm’dir.

• Hem uygulama anlamında kolay olan hem de şık görünüme sahip derzli parkeler, yaşam alanlarında önceliği şıklık olanlar için ideal.

• Farklı ölçüleri bir arada kombinleyerek yenilikçi bir mekan elde edebilirsiniz. Bunun için, AGT’nin Slim/Large aynı dekorla yapılmış parke modellerinden faydalanabilirsiniz.

Parke çeşitleri elbette yalnızca teknik özellikleri ve renkleri ile farklılaşmıyor. Parke kaplama tercih edeceğiniz mekanlar için derinlemesine bir arayıştaysanız biraz da doku ve desenler üzerinden ilerleyelim. İşte, sizler için derlediğimiz, ilham verici parke model önerilerinden birkaçı:

Geçmişten İlham Alın

Moda dünyasında olduğu gibi dekorasyon dünyasında da geçmiş her zaman ilham verici olmuştur. Parkeler için de durum pek farklı değil. Yaşam alanlarınızda daha retro bir görünüm kazandırmak istiyorsanız eskitilmiş görünümlü ve toprak tonlardaki parke desenlerini tercih edebilirsiniz. AGT Ravello sizin için uygun bir seçim. Buna alternatif olarak İskandinavya’yı yansıtan bir ruh yakalamak ve zaman makinenizi 60’lı ve 70’li yıllara taşımak isterseniz de geometrik desenli ve tekrar eden dokulara sahip, renkli parke modellerini tercih edebilirsiniz. Bu tip parkelerin kullanılacağı alanlarda az eşya bulunduğundan ve açık tonlarda renklerin ağırlıkta olduğundan emin olun. Bu sayede desenlerin karmaşıklığından uzak, daha minimal ve şık bir görünüm yakalamanız mümkün olur. AGT Gri Meşe renk parkeyi bu konsept içerisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Ahşabın Sıcak Ruhu

İster masif ahşap parkeler olsun ister laminant parkeler; ahşabın rengi ve dokusu, bulunduğu her ortama doğallık, sıcaklık ve konfor getiriyor. Bu nedenle özellikle çalışma odası, salon ya da oturma odası gibi alanlarda bu tip ahşap ağırlıklı parkeleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede dekorasyon anlamında zorlanmayacağınız ve zamansız renkleriyle yıllarca değişikliğe gitmeden kullanabileceğiniz bir tercih yapmış olursunuz. Ahşap parkeler hem mobilyalarınızda hem de aksesuar seçimlerinizde daha cesur davranabilme olanağı sağlar. Daha renkli ya da daha yoğun desenlere sahip kumaş ya da döşemeleri tercih etmeniz yönündeki engelleri de ortadan kaldırır.

Güçlü ve Modern

Şayet daha minimal ve modern bir çizgide ilerlemek isterseniz yine ahşap dokuya sahip, ancak beyaz ve tonlarının ağırlıkta olduğu parke modellerini tercih edebilirsiniz. Özelikle küçük alanlarda tercih edebileceğiniz bu modeller; gri, sarı ve yeşil tonlarıyla uyumludur. Bu sayede parkeleriniz, ahşap ağırlıklı mobilyalarınız ya da metal detaylı masa, sehpa ve sandalyelerinizle harika bir uyum yakalayacak ve siz de dilediğiniz sade görünüme kavuşmuş olacaksınız. Minimalizme daha alternatif bir açıdan bakmak isteyenler içinse önerimiz, yarı mat görünümlü ya da seramik dokuya sahip parke kaplamalar olacaktır. Mekanın aldığı ışığı yansıtarak çok daha aydınlık ve geniş bir görünüm yakalamanıza yardımcı olan bu tip kaplamalar, yalnızca sade bir tasarım sunmakla kalmaz; her daim yepyeni görünecek yer kaplamalarına sahip olmanızı da sağlar.

İSTANBUL İLÇELERİNDE PARKE TADİLATI

ESENYURT PARKE TADİLATI

AVCILAR PARKE TADİLATI

BEYLİKDÜZÜ PARKE TADİLATI

BAĞCILAR PARKE TADİLATI

BAHÇELİEVLER PARKE TADİLATI

BAKIRKÖY PARKE TADİLATI

BAŞAKŞEHİR PARKE TADİLATI

BAYRAMPAŞA PARKE TADİLATI

BEŞİKTAŞ PARKE TADİLATI

BEYLİKDÜZÜ PARKE TADİLATI

BEYOĞLU PARKE TADİLATI

ESENLER PARKE TADİLATI

EYÜP PARKE TADİLATI

FATİH PARKE TADİLATI

GAZİOSMANPAŞA PARKE TADİLATI

GÜNGÖREN PARKE TADİLATI

KAĞITHANE PARKE TADİLATI

KÜÇÜKÇEKMECE PARKE TADİLATI

SARIYER PARKE TADİLATI

ŞİŞLİ PARKE TADİLATI

ZEYTİNBURNU PARKE TADİLATI

ARNAVUTKÖY PARKE TADİLATI

BEBEK PARKE TADİLATI

ETİLER PARKE TADİLATI

GAYRETTEPE PARKE TADİLATI

MAHMUTBEY PARKE TADİLATI

GÜNEŞLİ PARKE TADİLATI

GÖZTEPE MAHALLESİ PARKE TADİLATI

FATİH MAHALLESİ PARKE TADİLATI

EVREN MAHALLESİ PARKE TADİLATI

HALKALI PARKE TADİLATI

ATAKENT MAHALLESİ PARKE TADİLATI

İKİTELLİ PARKE TADİLATI

BAŞAKŞEHİR PARKE TADİLATI

BAHÇEŞEHİR PARKE TADİLATI

KAYABAŞI PARKE TADİLATI

SEFAKÖY PARKE TADİLATI

YENİBOSNA PARKE TADİLATI

KOCASİNAN PARKE TADİLATI

ŞİRİNEVLER PARKE TADİLATI

MECİDİYEKÖY PARKE TADİLATI

NİŞANTAŞI PARKE TADİLATI

OKMEYDANI PARKE TADİLATI

OSMANBEY PARKE TADİLATI

PANGALTI PARKE TADİLATI

TEŞVİKİYE PARKE TADİLATI

BALTALİMANI PARKE TADİLATI

MASLAK PARKE TADİLATI

TARABYA PARKE TADİLATI

YENİKÖY PARKE TADİLATI

EMİRGAN PARKE TADİLATI

İSTİNYE PARKE TADİLATI

ZEKERİYAKÖY PARKE TADİLATI

TAKSİM PARKE TADİLATI

ÇAĞLAYAN PARKE TADİLATI

SEYRANTEPE PARKE TADİLATI

AKSARAY PARKE TADİLATI

KARAGÜMRÜK PARKE TADİLATI

KOCAMUSTAFAPAŞA PARKE TADİLATI

TOPKAPI PARKE TADİLATI

YEDİKULE PARKE TADİLATI

BALAT PARKE TADİLATI

CANKURTARAN PARKE TADİLATI

SULTANAHMET PARKE TADİLATI

BEYAZIT PARKE TADİLATI

CERRAHPAŞA PARKE TADİLATI

ATAKÖY PARKE TADİLATI

KARTALTEPE PARKE TADİLATI

YEŞİLYURT PARKE TADİLATI

YEŞİLKÖY PARKE TADİLATI

ZUHRATBABA PARKE TADİLATI

FLORYA PARKE TADİLATI

CENNET PARKE TADİLATI

ŞENLİKKÖY PARKE TADİLATI

MY Dekorasyon

Ulaslarası Kalite Standartları

Başarılı Projelendirme

MY Dekorasyon sizidikkat ile dinler ve hayallerinizdeki mekanlarda yaşamanız için etkin çözüm sunar.

Profesyonel Ekip

MY Dekorasyon sektörün en kaliteli mimarları ve alanında uzman usta ve teknisyenlerden oluşur..

Ekonomik Çözümler

MY Dekorasyon Projelerinizi bütçe ve zamanınıza uygun en iyi kalite malzeme ve işçilikle teslim eder.